Ky dokument ėshtė njė pėrkthim i "Web Style Sheets home page" Pėrkthimi nuk ėshtė njė pėrkthim i normative dhe mund tė pėrmbajė gabime e pėrkthimit. Rishikimi i statusit tė vetėm nė anglisht nė dokument http://www.w3.org/Style/Overview.html W3C ėshtė e mbrojtur nga copyright.

Style Sheets Web
faqja

(Kjo faqe pėrdor CSS style sheets)

Ēfarė ka tė re?

Cilat janė fletėt e stilit?

Clippings Press

Konferenca

CSS

XSL

DSSSL

CSS-DOM & SAC

"Shpresojmė, inovacione tė ardhmen do tė matem Web shembull vendosur nga Konsorciumit Web nė punėn e tij mbi CSS"

- Jakob Nielsen

Ēfarė ka tė re?

Shih "ēfarė ka tė re?" seksionet e CSS dhe XSL.

Cilat janė fletėt e stilit?

Style Sheets pėrshkruajnė se si dokumentet janė paraqitur nė ekranet, nė shtyp, apo ndoshta si ato janė tė theksuara. W3C ka promovuar nė mėnyrė aktive pėrdorimi i fletėve tė stilit Web qysh Consortium u themelua nė vitin 1994. Aktivizimi i Style ka prodhuar disa W3C Rekomandimet (CSS1, CSS2, XPath, XSLT). CSS veēanėrisht ėshtė zbatuar gjerėsisht nė shfletues.

Nga fletėt e stilit tė bashkėngjitur dokumentet e strukturuar nė Web (p.sh. HTML), autorėt dhe lexuesit mund tė ndikojnė prezantimin e dokumenteve pa sakrifikuar pajisje-pavarėsi ose duke shtuar tė reja HTML tags.

Mėnyra mė e lehtė pėr tė filluar eksperimente me fletėt stil ėshtė gjetja e njė shfletuesi qė mbėshtet CSS. Diskutime rreth Style Sheets janė tė kryera nė listėn e postimeve www-style@w3.org dhe comp.infosystems.www.authoring.stylesheets.

Aktivizimi i Style W3C ėshtė gjithashtu zhvillimin XSL, i cili pėrbėhet nga njė kombinim i XSLT dhe "Formatting Objects" (XSL-fo).

Pse dy gjuhė Sheet Style?

Pyesin e cila njė tė zgjedhėsh? Lexoni "CSS & XSL"

Fakti se W3C ka zhvilluar XSL pėrveē CSS ka shkaktuar njė konfuzion. Pse tė zhvillojė njė fletė gjuhėn e dytė stil kur implementors nuk kanė pėrfunduar edhe njė e parė? Pėrgjigja mund tė gjendet nė tabelėn mė poshtė:

CSS XSL
Mund tė pėrdoret me HTML? po jo
Mund tė pėrdoret me XML? po po
Gjuha Transformimin? jo po
Syntax CSS XML

Karakteristika unike po qė CSS mund tė pėrdoret pėr tė stilit & XML HTML dokumenteve. XSL, nga ana tjetėr, ėshtė nė gjendje pėr tė transformuar dokumente. Pėr shembull, XSL mund tė pėrdoret pėr transformimin e tė dhėnave nė XML HTML / CSS nė dokumentat Web server. Nė kėtė mėnyrė, dy gjuhė tė plotėsojnė njėri-tjetrin dhe mund tė pėrdoren sė bashku.

Tė dy gjuhė mund tė pėrdoret pėr tė dokumenteve XML stil.

CSS dhe XSL pėrdorin modelin e njėjtė themelor formatimin dhe designers prandaj kanė qasje tė njėjtat karakteristika e formatimit nė tė dy gjuhėt. W3C do tė punojė shumė pėr tė siguruar qė Implementimi ndėrvepruese tė modelit formatimin janė nė dispozicion.

Njė Shėnim W3C mbi "Duke pėrdorur XSL dhe CSS sė bashku", ėshtė nė dispozicion.

Clippings Press

Nėse jeni tė ri tė subjektit, ju mund tė dėshironi tė filloni me leximin e disa copa tė prera pėr shtyp nė fletė-style:

Shiko CSS dhe faqet XSL pėr mė shumė (dhe mė i vjetri) artikuj.

CSS

Informacion rreth butonat nė fund tė kėsaj faqe ėshtė nė dispozicion nė faqen butonin dhe CSS validator.

Cascading Style Sheets (CSS) ėshtė njė fletė stil mekanizėm qė ėshtė zhvilluar posaēėrisht pėr tė pėrmbushur nevojat e designers Web dhe pėrdoruesit.

XSL

W3C ka njė Grup Punues pėr tė zhvilluar gjuhė e zgjeruar Style (XSL). XSL ngrihet mbi DSSSL dhe CSS dhe i drejtohet kryesisht pėr tė strukturuar tė lartė tė dhėnave XML tė cilat, p.sh., ka nevojė reordering element para prezantimit. Pėr mė shumė informacion mbi XSL shih faqe XSL W3C burimeve.

DSSSL

DSSSL ėshtė njė pemė dokument transformim nė stilin dhe gjuhėn me pasuesit shumė nė komunitetin SGML. Burimeve DSSSL nė Web:

CSS-DOM & SAC

Njė skedė CSS mund tė krijohet dhe edituar "nga dora", dmth, me njė editor teksti, por ju gjithashtu mund tė shkruani njė program nė ECMAscript, Java apo ndonjė gjuhė tjetėr, qė manipulojnė njė fletė stil. Kjo ėshtė nė fakt aq tė zakonshme, qė ka biblioteka e funksioneve tė dobishme software dispozicion. Pėr tė ndihmuar nė porting e programit i tillė dhe bibliotekave pėr tė platformave tė ndryshme kompjuterike, W3C ka zhvilluar njė specifikim quajtur CSS-DOM, qė pėrcakton njė sėrė funksionesh qė tė gjitha bibliotekat e tilla duhet tė sigurojė.

Dokumenti CSS Modeli i Objektit ėshtė njė (Programim API Abstract Interface) pėr manipulim CSS (dhe nė njė masė tė caktuar edhe gjuhė tė tjera stil) nga brenda njė programi. Njė API ėshtė specifikimi i njė bibliotekė software. Ju mund ta shohin atė si njė manual: ai pėrshkruan funksionet dhe parametrat e tyre, por nuk pėrmban kodin aktual.

Ka disa CSS-biblioteka DOM nė dispozicion, pėr platforma tė ndryshme. Shumė prej tyre janė falas. Browsers Shumė prej tyre kanė njė librari CSS-DOM ndėrtuar-nė, pėr pėrdorim nga programet ECMAScript.

(SAC Simple API pėr CSS) ėshtė njė plotėsues i CSS-DOM. CSS-DOM pėrmban funksione pėr tė manipuluar njė fletė stil pasi ai ka qenė i ngarkuar nė memorie, funksionet e pėrcaktuara nga SAC tė ndihmojė nė analizė gramatikore njė fletė stil, pra, nė transferimin e njė fletė stil nga njė fotografi nė kujtesė.

CSS-DOM ėshtė njė Rekomandimi W3C. SAC ėshtė njė projekt nė zhvillim e sipėr. Disa software (pėrveē shfletues) ėshtė regjistruar nė faqe CSS vėshtrim.

Konferenca, seminare, hulumtime

Ekipi W3C dhe pėrfaqėsuesit e anėtarėve tė W3C shpesh japin prezantime.

Dynamic HTML

Dynamic HTML ėshtė njė term i pėrdorur pėr tė pėrshkruar HTML faqet me pėrmbajtje dinamike. CSS ėshtė njė nga tre komponentė nė HTML dinamike, dy tė tjerė janė HTML vetė dhe JavaScript (i cili ėshtė i standardizuar sipas emrit EcmaScript). Tri komponente janė ngjitur bashkė me DOM, Document Object Model.

Related resources

Additional CSS resources:

csswebguide.com | writecss.com | optimalcss.com
csslectures.com | improvecss.com | cssfirststep.com

CSS Valid CSS!

Bert English Bos, Aktivizimi W3C Logo Lead
Webmaster
Fundit $ updated: Date: 2009/09/10 20:48:33 $ GMT

Copyright © 1997-2008 W3C (MIT, ERCIM, Keio)